VMware Power Hard Stop

Hard Stop, daha önce mevcut olmayan, vCenter Server 7’de yeni duyurulan bir özelliktir. Sanal makinenizin askıda olduğu ve VM’i kapatmak istediğiniz zamanlar vardır, ancak bunu Guest OS veya vCenter sunucusundan Power off seçeneğini kullanarak yapamazsınız. Yani bu durumda çoğunlukla Putty kullanarak ESXi hosta giriş yapmalı ve bu sanal makinenin sürecini sonlandırmalısınız. Artık yanıt vermeyen sanal makineyi kapatmak için ESXi hosta giriş yapmamız gerekmiyor. Bu işlemi doğrudan vCenter Sunucusundan VM’i Hard Stop işlemi ile gerçekleştirebiliriz. Öyleyse vCenter Sunucusunda Sanal Makinenin Nasıl Durdurulacağını görelim:

VM’e sağ tıklayın> Power’i Seçin> Hard Stop Seçin.

Artık Hard Stop VM’in sanal makineyi zorla sonlandıracağı ve veri kaybına neden olabileceği uyarısı alacaksınız. Bu nedenle, Hard Stop yapmadan önce, Guest İşletim Sisteminden yada vCenter üzerinden kapatmayı denemelisiniz. Evet’e tıkladığınızda sanal makineniz sonlandırılacak ve kapatılacaktır.

Durumu Sanal Makineye ait tasks kısmında görebilirsiniz.

Hard Stop özelliği ile sanal makinenizi durdurma işlemini gerçekleştirdikten 3-4 saniye içinde Sanal makineniz Power Off olacaktır. Hard Stop VM, Guest OS Shutdown, VM power off from vCenter Server gibi kapatma özellikleri çalışmadığında tercih edilir.

Hard Stop VM & VM Reset’in çalışması mantıkları farklıdır. Hard Stop VM, VM’i vCenter üzerinde zorla sonlandıracaktır ve açmak için VM’i power on etmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.